Hindistan Cevizi Yağını Güzellik Rutinine Eklemenin 5 Yolu

Kuru ciltler, kırık saç uçları ve sert göz makyajı temizleyicileriyle vedalaşın!

Yararları özellikle son birkaç yılda, geniş çaplı olarak araştırılan Hindistan cevizi yağı; özellikle kuru ciltler ve kırık saç uçları ile mücadele ediyorsanız, güzellik rutinine iyi bir katkı sağlamaya devam ediyor. Yüksek oranda işlenmiş ve katkı maddeli, parfümlü kremler yerine, çok daha doğal olanı, Hindistan cevizi yağını tercih ederek kendinize güzel bir iyilik yapmış olacaksınız. Bu yazımızda, Hindistan cevizi yağını güzellik rutininize eklemenin 5 yolunu sizlerle paylaştık. Aralarından bazılarının kullanımı bilindik olsa da, bazıları sizi şaşırtacak! İsterseniz gelin başlayalım…

1. Vücut Nemlendiricisi

Bu doğal ve yenilebilir yağ, vücut nemlendiricileri arasında belki de en iyisidir. Hindistan cevizi yağı, oda sıcaklığının altında olması durumunda katı olabilir, ancak tropikal bölgelerde genellikle sıvı halde kalır. Katılaşmış yağ jöleye benzer bir dokuya sahiptir ancak cildinizde yapışkan ya da yağlı bir his bırakmaz, çünkü vücut sıcaklığı normal olarak oda sıcaklığının üzerindedir. Hindistan cevizi yağı, cildinize uygulandığı anda herhangi bir kalıntı bırakmadan erir. Cildin gözeneklerine kolayca sızarak derinlemesine nemlendirir.

Nasıl kullanılır? Kuru bir cilde sahipseniz, yıkandıktan ve havluyla hafifçe kurulandıktan sonra, yüzünüze yağ uygulayabilirsiniz. Bunun için çok az bir miktara ihtiyacınız var. Bir avcunuzun içine sadece 1/4 çay kaşığı yağ alın ve diğeriyle ovun. Her iki avucunuzla birlikte yüzünüze hafifçe masaj yaparak yedirin. Cildinizin yağı emmesi için 5-10 dakika bekleyin ve kalıntıları bir kulak temizleme pamuğuyla silin.

 

2. Makyaj Temizleyici

Hindistan cevizi yağı, harika bir makyaj temizleyicidir. Makyajınızı çıkarmak için çok mu uğraşıyorsunuz? Ne tür bir makyaj yaparsanız yapın, yatmadan önce onu cildinizden çıkarmak iyi bir fikirdir. Makyajın temizlenmesi, cildinizin nefes almasını sağlar. Bununla birlikte makyaj temizleme işlemi; yüzdeki yumuşak deriye, özellikle de göz çevresindeki hassas bölgeye zarar verebilir. Hindistan cevizi yağı, hem sizin hem de cildiniz için bu zor işi kolaylaştırır.

Nasıl Kullanılır? Makyajınızı temizlerken cildin zarar görmesini önlemek için elleriniz yerine bir pamuk kullanın. Yağı bir pamuk yardımıyla yüzünüze sürün ve 5 dakika cildinizde bekletip ılık su ve hafif sabun ile durulayın. Bu adım, makyajın ana kalıntılarını ortadan kaldırır. Ancak daha etkili bir temizlik için yağı tekrar kullanmalısınız. Bu kez gözlerinizi sıkıca kapatıp ve pamuğu Hindistan cevizi yağına batırın. Birkaç dakika içinde yağ, suya dayanıklı rimel ve göz makyajını temizleyecek, böylece onları kolayca silebileceksiniz. Hindistan cevizi yağı göze girerse biraz yakabilir ancak doğal olduğu için güvenlidir.

3. Derinlemesine Temizleyici 

Hindistan cevizi yağı, ideal bir cilt temizleyicidir. Cilt sağlığımız için zaman zaman onu derinlemesine temizlemek önemlidir. Vücudun başka hiçbir kısmı; makyaj, hava kirliliği ya da havadaki toz ve kir nedeniyle kimyasallara maruz kalmaz. Toksinler ciltteki gözeneklere sızarak onları tıkar. Ayrıca klima gibi faktörler de cildinizi kuru ve lekeli yapabilir. Hindistan cevizi yağı, nazik ve bir o kadar da etkili bir temizleyicidir.

Nasıl kullanılır? Kuru ve normal ciltler için 2 yemek kaşığı badem unu ve biraz da Hindistan cevizi yağını karıştırarak, iyi bir maske hazırlayabilirsiniz. Normal ciltler için badem unu yerine yulaf ezmesi de kullanabilirsiniz ancak kuru bir cildiniz varsa, bu daha da kurutabilir. İlk olarak havluyu sıcak suya batırıp 10 dakika yüzünüzün üzerine koyun. Ardından tüm gözenekleri temizlemek için cildinizi ılık suyla yıkayın ve daha sonra gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olmak için buz gibi bir suyla yıkayın. Yüzünüzü hava ile kurumaya bırakıp ve nemi cildinize hapsetmek için çok ince bir Hindistan cevizi yağı tabakası uygulayın.

4. Sivilce Karşıtı Kalkan

Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel bir kalkan görevi görür. Bu yağın antibakteriyel özellikleri, cildi zararlı maddelerden korur. Daha da önemlisi, sivilcelere neden olan bakteriyel enfeksiyon riskini de azaltabilir. Hindistan cevizi yağında antibakteriyel ajan görevi göre esas olarak laurik asittir. Bu yağ asidi, Hindistan cevizi yağının %85’ini oluşturur. Laurik asidin bu kadar yüksek olduğu diğer tek doğal madde anne sütüdür.

Aknenin birincil nedeni ya hormonal dengesizlik ya da sebumun fazla salgılanmasıdır. Siyah nokta oluşumu da bunun olağan sonuçlarıdır. Sebum dolu açık gözenekler siyah noktalarla dolarken, sivilceler oluşabilir. Hindistan cevizi yağının düzenli olarak kullanılması, hem nemlendirici hem de derinlemesine temizlik için bakteri oluşumunu kontrol altında tutabilir.

5. Güneş Koruyucu 

Hindistan cevizi yağı, güneş yanıklarına karşı iyi bir koruma sağlar. 4 koruma faktörü ile sizi sahilde tüm gün boyunca koruyamayabilir ancak evden çıkmadan önce uygularsanız, sizi güneşin etkisinden bir süre koruyabilir. Ayrıca herhangi bir koruma olmadan güneşte kaldıysanız, hemen sonrasında bu yağdan uygularsanız, oluşacak hasar da azalmış olur. Güneşin ultraviyole ışınları cilt hücrelerine zarar verir ve hücresel DNA’ya zarar verebilecek çok sayıda serbest radikal oluşumunu tetikler. Fakat Hindistan cevizi yağının antioksidan etkisi, oksidatif stresini azaltarak, bunu önleyebilir. Bu yağ ayrıca, yanık cilt üzerinde de yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve iltihapları azaltmak için iyi çalışır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir