Evde Çikolata Nasıl Yapılır?

Çikolata. Onu sevmeyen yoktur! Bitter çikolata, çiğ çikolata, beyaz çikolata, sütlü çikolata, fıstık ya da meyveli çikolata; her zaman herkesin damak zevkine uygun bir seçenek var. Kendi çikolatanızı evde yapmak, birçok farklı nedenden dolayı çok daha mantıklıdır.

İçinde ne olduğunu bilirsiniz. Birçok çikolata markasının içinde, sizin sayabileceğinizden ya da telaffuz edebileceğinizden daha fazla malzeme içeriyor. Evde kendi çikolatanızı yaptığınızda ise kendi malzemelerinizi kullanırsınız ve bu nedenle, içerisinde gizli bir malzeme olmadığından emin olabilirsiniz. Bu şekilde, siz ya da bir başkasının alerjisi olması durumunda da ileri görüşlü olabilirsiniz.

Tarifi, zevklerinize uygun şekilde ayarlayabilirsiniz: Çikolatada tarçın aroması hoşunuza mı gidiyor? Ya da biraz tuz nasıl? Şeker yerine tatlandırıcı olarak hurmaya ne dersiniz? Evde kendi çikolatanızı yaptığınızda, hoşunuza giden seçenekleri deneyebilir ve bunu başkasına güvenmek zorunda kalmadan kişiselleştirilmiş çikolatalar hazırlayabilirsiniz!

Daha sağlıklı bir seçeneğe dönüştürebilirsiniz: Çikolatayı seviyor ancak içindeki sağlıksız malzemeler yüzünden ondan uzak mı duruyorsunuz? Kendi çikolatanızı yaptığınızda, içerisine besin değeri yüksek daha sağlıklı malzemeler ekleyebilirsiniz. Lif ve sağlıklı yağ içeriğini arttırmak için keten tohumu ilave edebilirsiniz.

Bütçe dostudur: 2 TL’lik bir çikolata kısa vadede daha cazip görünebilir; kaliteli malzemeler satın almak için ilk etapta daha fazla harcasanız da, aslında uzun vadede sizi daha çok kurtaracaktır. Çikolata yapmak için birkaç temel malzemeye ihtiyacınız vardır ve büyük miktarlarda yaparak evde çikolata depolayabilir ya da tatlı ihtiyacı duyduğunuzda çikolata yapmak için gerekli malzemeleri elinizin altında tutmuş olursunuz.

Peki, evde çikolata yapmak için ihtiyacınız olan üç ana malzeme nelerdir? Toz kakao, Hindistan cevizi yağı ve seçeceğiniz bir tatlandırıcı! Evde yapabileceğiniz lezzetli çikolatalar için gereken tek şey bunlar ve muhtemelen mutfağınızda bu malzemelerden bir çoğuna zaten sahipsiniz. Tabi ki farklı malzemeler ekleyerek onu kişiselleştirmek için de pek çok seçeneğiniz olacaktır.

Hindistan Cevizi Yağı 

Hindistan cevizi yağı, çikolatayı oluşturan ve onu bir arada tutan “tutkal” görevi görür. Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığının altında katıya dönüşeceğinden, iyi bir sonucu elde etmek için hazırladığınız çikolataları buzdolabında saklamak en iyisidir. Ayrıca bu yağ laurik asit ve kaprik asit gibi sağlıklı yağlar içerir. İçerdiği virüs ve bakteri karşıtı bileşenler hakkında yapılan araştırmalar, bu yağın cilt için faydalı olduğunu göstermeltedir.

TOZ KAKAO

Kakao tozu, elbette çikolatanın lezzetinin geldiği yerdir. Çikolataya kakao ekleyerek onu tatlandırmış olacağız ve kakao tozu olduğunda, diğer versiyonlardaki gibi gereksiz malzemelere gerek kalmıyor. Kakao, antioksidanların yanı sıra, magnezyum gibi besin maddeleri de içerir. Toz halindeki kakao, bu tarif için iyi bir fikirdir.

TATLANDIRICI

Kakao ile hazırladığınız bitter çikolatayı tatlandırmak için üçüncü bir malzemeye daha ihtiyacınız olacak. Çikolatanızı bir sonraki seviyeye taşıyacak ve en iyi bölüm, çikolatanızı istediğiniz oranda tatlandırabilmenizdir. Sağlıklı ve ev yapımı bir çikolata için en iyi tatlandırıcılar akçaağaç şurubu ve baldır.

EVDE ÇİKOLATA YAPIMI 

Evde çikolata yapmak için ilk adımımız Hindistan cevizi yağını ısıtmak olacak. Yaz aylarında bunu sıvı hale gelene kadar iki kez ısıtarak yapabilirsiniz. Daha sonra yağı bir kaba aktarın ve kakao tozunu, daha kalın bir macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve sevdiğiniz tatlandırıcıları ilave edin. Kalın hale geldiğinde bile, alıştığınız çikolatalar ile karşılaştırıldığında hala çok yumuşak görünebilir. O nedenle çikolatayı, buzdolabına koymadan önce şekillendirmenizi öneriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir