Ayrılıkla Nasıl Başa Çıkılır?

Bir ayrılıkla, çaresizliğin çukuruna düşmeden nasıl başa çıkılır?

Ayrılıklar, ani bir ölüm gibi hissettirir. Bir an mutlu hissederken, bir anda mutsuz hissetmeye başlayabilirsiniz. Kendinizi yalnız ve depresyonda hissedebilirsiniz. Yazımızın devamında,uzmanların ayrılıkla başa çıkmak için 5 önerisini bulabilirsiniz…

1. Üzülmek İçin Kendinize Zaman Verin

Ne zaman isterseniz ve ne kadar isterseniz ağlayın. Bir yastıkta çığlık atın. İhtiyacınız olduğunda, üzüntülerin arasına dalın. Ayrılıktan hemen sonra, kendimize iyi hissetmek için çok fazla baskı uyguluyoruz. Bunu yaptığınızda kendinizi daha güçlü hissedebilirsiniz ancak bu, sorunları derine itmek anlamına gelebilir. Uzmanlar, ayrılık sonrası iyileşmek için, kendimize iyi davranmamız gerektiğini belirtiyor. Keder ve üzüntünün içinde olmaya izin vererek kendinize nazik davranın.

2. İnsanların Değişebileceğini Kabul Edin, Ve Bu Normaldir

Berbat bir ayrılık yaşadığınızda öfkeli olmak, aslında büyük resmi görmekten daha kolaydır. İnsanların büyüdüğünü ve değiştiğini kabullenmek yerine, öfke duygularımıza saklanırız. Sevdiğiniz birinin sizin sandığınız gibi olmadığını görmek çok sinir bozucu bir şey, ancak bunu anlamak; bir ayrılığı atlatmanın ilk adımıdır. Uzmanlar, sağlıklı ilişkilerin bile bitebileceğini anlamanın önemli olduğunu belirtiyor.

Ayrılıkla nasıl başa çıkılır?

3. Kendinize Bir Mektup Yazın

Bu süreçte hissettiğiniz tüm duyguları yazmaktan çekinmeyin. Her şeye ağlayacak mısınız? Muhtemelen evet… Ancak kağıda dökmek iyi bir deneyim olacak. Kendinize bir mektup yazmak, şuanda yaşadığınız şeyleri işleme koymanıza ve gelecekte pozitif yönler belirleme fırsatı vermenize yardımcı olur.

4. Acılı Tetikleyicileri Ortadan Kaldırın

Eski günleri hatırlatan bir şarkı, bir koku bir ses ya da gittiğiniz bir yeri hatırlatan bir eşya… Bu eşyalara sahip olmak, bir ayrılıkla başa çıkmanızı zorlaştırabilir. Kalbinize ağrı veren ya da midenize kramplar sokan şeylerin tümünü ortadan kaldırın. Tüm bu tetikleyiciler arasında odanızı temizlemek, sizi rahatlatacaktır. Eski sevgilinizin aldığı bir saati ya da bir takıyı saklamak yanlış değildir; ancak şuan için, ilişkiyi kafanızdan atana dek uzak tutmayı deneyin.

5. Normal Rutininize Ara Verin

Bir ilişki bittikten sonra, gündelik rutininize kısa bir mola vermeniz gerekebilir. Böyle bir zamana sahip olmak, uzun vadede duygularınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir ve ayrılıkla başa çıkmanızı kolaylaştırabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir