Porto’da Yapılacak 12 Şey

Porto'da ne yapılır?

Porto’ya ilk geldiğimde; sabahtı, etkileyici Porto manzaralı köprüden bir tren geçiyordu ve yalnızca bir ışık parlıyordu. O an, Porto’nun özel olacağını anladım. Porto’da ve yakınlarında yapılacak çok şey var. İşte onlardan bazıları…

1. Dom Luis Köprüsü Boyunca Yürüyün

Bu çarpıcı köprü, Gustav Eiffel tarafından tasarlandı. Onu keşfetmenin en iyi yolu, Porto’nun manzarasına sahip güzel bir parkta sona erecek olan köprünün üzerinde yürümektir. Burada Gaia’da bir Liman Şarabı’nın tadına bakılabilir. İşiniz bittiğinde de alttaki köprü üzerinde yürüyebilirsiniz.

2. Francesinha’nın Tadına Bakın

İlk olarak bunun sadece bir sandviç olmadığını söyleyerek başlayalım. Bu ünlü Porto yemeği, mutlaka denemeniz gereken bir şey. Ayrıca daha önce böyle bir şey yemediğinizi garanti ederim. Dana eti ya da sosis ile yapılan bir sandviç, daha sonra üzerinde erimiş peynir ve sıcak bir sos ile kaplanıyor. Bölgede yaşayanlar tek başlarına 1-2 tanesini kolaylıkla yiyor olsa da, bizim için yarısı gayet yeterli oldu. Bu sandviçler gerçekten çok büyük!

3. Sao Bento Tren İstasyonu’na Gidin

Sao Bento tren istasyonu, meşhur Portekiz seramikleri “Azulejo” ile kaplı güzel bir yerdir. Her ne kadar Porto’nun dört bir yanında çarpıcı seramikler görmek mümkün olsa da, Sao Bento bunları görmek için en iyi yerlerden biridir.

4. Portekiz Tavernalarında Yemek Yiyin

Bir yeri keşfetmenin en sevdiğim yollarından biri yiyecekleridir. Porto’da,  geleneksel Portekiz yemekleri hakkında bir fikir edinmek istedim. Bunu keşfetmenin en iyi yolu, taverna olacaktı. Bunun için de bunu keşfetmek için en iyi yol olacaktı. Taberna Sto Antonio’yu seçtik ve eğlenceli bir akşam oldu. Burası küçük ve oldukça kalabalık bir yer. Yemekler de oldukça lezzetli.

5. Lello Kitapçısı’na Gidin

J.K Rowling’in Harry Potter’ı yazarken buradan ilham aldığı düşünülürse, bu kitapçının özel olması gerektiğini zaten tahmin edebiliyorsunuzdur. Biraz kalabalık olsa da, gerçekten güzel ve eşsiz bir kitapçı. Porto’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

6. Eski Şehir Tramvayına Binin

Porto’dayken, burayı keşfetmek için etrafta eski şehir tramvaylarını göreceksiniz. Hat 1, Riberia bölgesinden, en güzel manzaraya sahip olan Foz Plajına gidiyor. Biletleri, tramvaya binerken satın alabilirsiniz.

 

7. Foz Plajı’na Gidin

Porto’da yapılacak şeyleri düşündüğünüzde; plaja gitmek, ilk akla gelen şey olmayabilir. Foz’daki plajlar, Porto’da ziyaret edebileceğiniz en yakın plajlardan bazılarıdır.  Foz, gün batımında sahilde gezinmek ya da yüzmek ve rahatlamak amacıyla günü plajda geçirmek için güzel bir yerdir.

8. Mercado do Bolhao’ya Gidin

Porto’daki bu tarihi pazar, Pazar günleri hariç her gün açıktır. En iyi zamanların Cuma ve Cumartesi sabahları olduğu söyleniyor.

9. Ribeira’yı Ziyaret Edin

Porto’da yapılacak en popüler şeylerden biri Ribeira’yı ziyaret etmektir. Ribeira, bolca turistle doludur. Burada nehir boyunca yürüyebilir, geleneksel teknelere göz atabilir ve günü buradaki bar ve restoranlardan birinde sonlandırabilirsiniz. Şarap ve peynir için Wine Quay Bar’ı deneyebilirsiniz. Yemek için Bacalhau’yu önerebilirim.

10. Rehber Eşliğinde Portekiz Şarabı Turlarına Katılın

Bu, Porto’da yapılacak en sevdiğim şeylerden biri oldu. Buraya Croft Port caddesindeki rehberli tur ile gittik. Rehberimiz gerçekten ilginçti, onlardan öğrenilecek çok şey var. Tur, Porto şarabı tadımı ile başlayıp bitiyor ve arada geçen sürede, bu şarap ile ilgili ilginç bilgiler ediniyorsunuz.

11. Jardim de Morro’da Dinlenin ve Porto Manzarasının Tadını Çıkarın

Ponte de Dom Luis köprüsüne giderseniz, sonuna doğru bu parkla karşılaşacaksınız. Burası, hem dinlenmek hem de piknik yapmak için güzel bir yerdir. Ayrıca Porto’da en sevdiğim nehir manzarasına sahipti.

12. Porto Katedrali’ni Ziyaret Edin

Sao Bento tren istasyonunun hemen dışında, Porto Katedrali’ni görebilirsiniz. Burası Porto’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir