EN İYİ FONDÖTEN MARKALARI

Bbaltacı 21 Şubat 2013 0

Makyaj yapmak gerçekten bir sanattır. Kusursuz bir görünüm yarattığı yerler de var; felakete neden olduğu yerler de. Bu yüzden, doğru makyajı yapmak oldukça önemli. Birçok makyaj tüyosunun yanı sıra, aslına bakarsanız makyaj yaparken cildinizi tanımak çok önemli. Ten renginize ve cilt tipinize uygun makyajın temelinde, doğru fondöten kullanımı yatıyor. Oysa bayanlar bazen fondöteni öyle yanlış uyguluyorlar ki; fondöten “ben buradayım” diye bağırıyor. Bu hataya düşmemek için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Peki, doğru fondöten nasıl seçilir ve nasıl uygulanır?

doğru fondöten seçimi

Sizin için en ideal fondöten; cilt tipinize uygun ve cilt renginize en yakın tonda olandır. Cilt tipinize uygun fondöteni seçmeniz için, cilt tipinizi tanımanız gerekiyor. Arkadaşınızın beğenerek aldığı fondöten sizin cildinizde aynı etkiyi yaratmayabilir. Yağlı bir cildiniz varsa, yoğun yapıdaki fondötenler sizin için tamamen yanlış bir seçim olacaktır. Gün içinde oluşabilecek parlamaları engellemek için, su bazlı bir fondöten tercih etmeniz gerekir. Yine aynı şekilde; eğer  kuru bir cildiniz varsa, daha kremsi fondötenleri  tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

en iyi fondöten markası

Cilt tipinize uygun fondöteni seçmeniz için dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da; cilt tonunuza en yakın rengi seçmektir. Bronz bir tene kavuşmak için, beyaz teninize uygulayacağınız bronz fondöten, hem daha yaşlı hem de yapay bir görünüm elde etmenize neden olacak. Her cilt tonu için en ideal fondöten, cilt tonunuzdan 1-2 ton açık ya da 1-2 ton koyu olan fondötendir.

fondöten markaları

Marketten alacağınız bir fondöten yerine, sokağa makyajsız çıkmak çok daha mantıklıdır. Makyaj yaparak gözeneklerinizi yeterince tıkadığınızı düşündüğünüzde, bu gözenekleri kimyasallarla dolu bir ürünle doldurmanın ne kadar tehlikeli olduğunu unutmayın. Ürünün içeriğine bakmadan fondöten alışverişi yapmayın. Fondöten alışverişine çıkarken, makyaj yapmayın. Artık seçmeniz gereken fondöten yapısı ve tonunu biliyorsunuz. Peki hangi markaları tercih etmelisiniz?

doğru fondöten nasıl seçilir

Fondöten tercihinizi; Dior, Clinique, Biotherm, Shiseido, M.A.C ve Estee Lauder gibi markalardan yapmaya özen gösterin. Her cilt tipine uygun ürünleri bulunan bu markalar, hem içerik hem de kullanımları bakımından kalitelerini anında hissettiriyorlar. Kapatıcılık oranları da oldukça yüksek olan bu markaları, 12 saate kadar kalıcılık sağlıyor. Onun yanı sıra, güneş koruma faktörlü bu markaların fondötenleri ile yaz-kış güneşin zararlı ışınlarından korunacaksınız.

fondöten seçimi

Bayanlar arasında oldukça popüler olan Estee Lauder Double Wear Stay-in Place Makeup, 12 saate kadar kalıcı özelliği ile, gün boyu parlama oluşumunu engelleyerek, gün içinde makyajınızı tazeleme ihtiyacı doğurmaz. Aynı şekilde Christian Diorskin Pure Light da %50 oranında su içermektedir. Cildinize kolay bir şekilde uygulanan bu fondöten, tüm gün kalan doğal bir görünüm sağlar.

en iyi fondöten markası hangisi

Kullandığınız fondöten ne kadar kaliteli olursa olsun, bilmeniz gereken bir şey var; cildinizde makyaj ile asla uyumayın! Gün boyu hava almayan cildinizi gece yatmadan önce temizlemezseniz, gözenekleriniz gece boyunca da hava almayacak. Yatmadan önce cildinizi temizlerseniz, hem gözenekleriniz hava olacak hem de sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerinin oluşumunu engellemiş olacaksınız.